אירוע הדגל 2018

אירוע הפתיחה של "האם ראית את האופק לאחרונה?" נערך ב-24 באפריל 2018 בהאנגר 11 בנמל תל אביב.
באירוע השתתפו למעלה מ-2,000 אנשים שהגיעו לשאוב השראה ולהיטען בתקווה, שלא רק שאפשר לשנות את המציאות – לפעמים זה הרבה יותר קל ממה שנדמה. לאורך 7 הרצאות קצרות ומרתקות הוצגו זוויות חדשות ואופטימיות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

הדוברים שלנו

פרופ׳ דן אריאלי
כלכלן התנהגותי

יש שיגעון בהיגיון

אנחנו רגילים לחשוב שאידיאולוגיות או ויכוח על קרקעות הוא מה שמנהל את הקונפליקט בין הישראלים לפלסטינים, אבל מה אם אנחנו טועים לחלוטין? פרופ' דן אריאלי, כוכב הרוק של הכלכלה ההתנהגותית ואחד המרצים הפופולריים ביותר בעולם, בהרצאה על המניעים הלא רציונאליים שמנהלים את הסוגיה המדינית.

מיה סביר
סופרת

האם הסכסוך שלנו מיוחד?

מה הקשר בין אצות לבין פיוס? הסופרת מיה סביר הגיעה לדרום אפריקה ולרואנדה במסגרת עבודתה הפילנתרופית במטרה ללמד את שותפיה שם איך לגדל את אצת הספירולינה המזינה כמענה לבעית הרעב החריפה. היא מצאה חברות שעברו תהליכי פיוס מפתיעים לאחר סכסוכים ארוכים ומדממים, שנראו בלתי פתירים, וביקשה ללמוד מהם מה זה בעצם פיוס. אבל האם אנחנו באמת יכולים ומוכנים ללמוד מניסיונם של אחרים?

רואי רביצקי
מנהל "היוזמה הדתית לשלום"

אללה הוא אכבר של פיתרון

במשך שנים התרגלנו לכך שהמאבק על השלום, במשמעותו הפוליטית, הוא מאבקם של החילונים בלבד. אך מדוע? רואי רביצקי, מנהל "היוזמה הדתית לשלום", היוזמת מפגשים דיסקרטיים בין אנשי הדת משני הצדדים, יגיע כדי לספר לנו מה למד מהפגישה ההיסטורית שארגן בין שייח'ים מהחמאס לבין רבני ההתנחלויות וכיצד אלוהים, או לפחות נציגיו עלי אדמות, יוכלו להביא לפיוס במהרה בימינו.

האני עלמי
יזם הייטק. מנכ"ל ומייסד חברת "Coolnet"

אופטימי, אופטימי, אופטימי

אני רוצה שאנשים יגיעו, יישבו יחד, יתחילו לעבוד יחד – צעירים ממזרח וממערב העיר. אני רוצה לבנות את החיבורים ולתפור את שני צדדי העיר יחד בפרויקטים", אומר האני עלמי, יזם סטראט אפ ברמאללה. האם ההייטק הפלסטיני יצליח לעורר גם את מערב העיר וליצור חיבור ישראלי-פלסטיני שיביס את הקיצוניים? האני עלמי בהרצאה מאלפת על ההייטק מצד אחד ואופטימיות קוסמית מצד שני.

מיכל אנגלברג
יועצת אסטרטגיה ופעילה חברתית

הסכסוך טוב לעור הפנים

האם לעמת אדם עם משמעותן העמוקה והנסתרת של בחירותיו הפוליטיות יכול להביא אותו לשנותן? מיכל אנגלברג תספר לנו על ניסוי פסיכולוגי אמיתי שנערך לאחרונה בישראל המראה תוצאות שהן לא פחות ממהפכניות ותצביע על כיוון פעולה מסעיר לעתיד הקרוב.

פרופ' רות פלדמן
פסיכולוגית וחוקרת מוח

הכל מתחיל בארגז החול

"ילדים רואים כיצד הוריהם רבים, ואת הסגנון הזה הם מביאים בבגרותם לעבודה, לאהבה וגם למלחמה". בהרצאה מרתקת, המבוססת על מחקר שערכה על גידול ילדים במשפחות ישראליות ופלסטיניות, תספר פרופ' רות פלדמן, פסיכולוגית וחוקרת מוח מהבינתחומי הרצליה וייל, כיצד הפערים בחינוך יכולים להיפתר על ידי הורמונים, מה נוכל ללמוד מחקר המוח החברתי, (ומדוע לאהוד ברק לא היה סיכוי להביא שלום).

פרופ' עירן הלפרין
מייסד וראש המרכז היישומי לפסיכולוגיה של שינוי חברתי, המרכז הבינתחומי הרצליה

לדמיין משהו שמעולם לא ראית

אינספור מאבקים שוטפים את הארץ: מעצרות הענק של המחאה החברתית, דרך קמפיין ה-METOO# ועד ההפגנות נגד השחיתות. רק נושא "קטנצ'יק" אחד נזנח ע"י הציבור הרחב: הסכסוך הישראלי-פלסטיני. האם ההדחקה הקולקטיבית גורמת לנו לפספס הזדמנויות פז לפתרון הקונפליקט? פרופ' עירן הלפרין, זוכה פרס אריקסון לחוקר הצעיר המבטיח בעולם, הקדיש את השנים האחרונות לשאלה זו בדיוק והוא חוזר עם תשובות מבריקות.

גלריית תמונות

אני רוצה כרטיס!