שותפים לגורל, שותפים לממשל: המשבר הפוליטי

מגפת הקורונה
בתקופת מגפת הקורונה, החברה בישראל הריעה והצדיעה, בצדק רב, לצוותי הרפואה. מערכת הבריאות בישראל היא אחד המודלים המוצלחים ביותר לדו-קיום ושותפות בין יהודים וערבים: כ-40% מעובדות ועובדי המערכת מגיעים מהחברה הערבית, וכ-68% מייצוג החברה הערבית בשירות המדינה הוא במערכת הבריאות.

מיד עם תחילת המגיפה, במרץ 2020, השקנו קמפיין שבחזיתו עמדו צוותי הרפואה מהחברה הערבית. הסרטון זכה למיליוני צפיות ברשת, והפך לסרטון הנצפה ביותר בפייסבוק ישראל בשעתו. הסרטון שודר בפלטפורמות שונות, ביניהן ערוץ 12 בשעות צפיית השיא. במקביל, הסרטון אף שודר כקמפיין בערים ערביות.

אחריו, הפקנו סרטון נוסף – "אין לי ארץ אחרת" – עם אזרחיות ואזרחי ישראל הערבים שנפגעו מהמגיפה ולקחו חלק במלחמה בה, כדי לחזק את המסר שלכולנו כאן יש גורל משותף.

 

ממשלת השינוי
במסגרת המשא ומתן הקואליציוני שניהל יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד במטרה להקים את ממשלת השינוי, התגייסנו לחזק את ההנהגה הפוליטית, היהודית והערבית, כדי לנצל את הרגע הזה ולעשות היסטוריה: ממשלה בשותפות יהודית-ערבית.

יצאנו בקול קורא לכל מי שרוצה לעמוד מאחורי המסר – שותפים לגורל, שותפים לממשל – לשלוח לנו תמונה. מתוך אלפי התמונות יצרנו שלטי חוצות, שנתלו בצמתים מרכזיים ברחבי הארץ, ושלטים דיגיטליים שהוקרנו על מסכי ענק.

בחירות 2022
לקראת הבחירות בנובמבר 2022 (הסבב החמישי במהלך המשבר הפוליטי), לאחר התפרקות ממשלת השינוי, יצאנו בסדרה של סרטונים ומהלכים לעידוד ההצבעה בחברה הערבית ולחיזוק הלגיטימציה לשותפות בקרב החברה היהודית.

סרטון לעידוד הצבעה בחברה הערבית
כחלק משיתוף פעולה עם הקואליציה לעידוד הצבעה בחברה הערבית, הפקנו סרטון בערבית שהפך לאחד הסרטונים הוויראליים ביותר בקמפיין, והוא אף שודר במלואו במסגרת כתבה של רביב דרוקר, הפרשן הפוליטי הבכיר של ערוץ 13.

סרטון Google Street View
שבוע לפני יום הבחירות, פרסמנו סרטון קצר המכוון לקהל יהודי וערבי כאחד, לאחר התייעצות עם מומחים משתי החברות, במטרה להזמין את החברה היהודית למבט מבפנים על העולם של שכניה, ולהראות לחברה הערבית שיש לה שותפות ושותפים בחברה היהודית שנלחמים למענה ורואים אותה כשותפה.

הסרטון, הראשון מסוגו שנעשה בישראל בטכנולוגיית Google Street View, לוקח את הצופה למסע אל הרחובות של כפר ערבי, כשברקע קריינות בעברית על המצוקות, המורכבויות, והצרכים של החברה הערבית, ועל האופן שבו כולנו מחוברות ומחוברים.

הסרטון זכה ללמעלה מחצי מיליון צפיות בפייסבוק, הופץ בוואטסאפ, אף הוקרן תשע פעמים בהפסקות הפרסומות של ערוץ 12 בשבוע שלפני הבחירות. הסרטון זכה לתמיכה רחבה הן בחברה היהודית והן בחברה הערבית.

סרטון תגובה לדה לגיטימציה של המפלגות הערביות
כחלק מהרצון לבלום את ניסיונות הדה-לגיטימציה לשותפות עם החברה הערבית ולהראות שהלגיטימציה ניתנה מזמן, גם מצד הימין, יצרנו סרטון ערוך שהביא התבטאויות של בכירים בימין שמדברים בעד שותפות פוליטית יהודית-ערבית.

דילוג לתוכן